Czego potrzeba do sukcesu

Radość asystentki sprzedaży

Aby osiągnąć zawodowy sukces, awansować kiedyś na pełnego sprzedawcę i opuścić stanowisko asystentki sprzedaży Tarnowskie Góry muszę nauczyć się jak prawidłowo rozmawiać z klientami, jak zachęcać ich do zakupu i jak przełamywać początkowy opór rozmówcy. Nie jest to zadanie łatwe, ale i sprzedaż wcale łatwa nie jest. Branża sprzedażowa to branża dla osób silnych psychicznie i zdeterminowanych do osiągnięcia określonego celu. W teorii o sprzedaży wiem niemal wszystko, zwłaszcza, że na pamięć znam najważniejsze zasady dotyczące efektywnej sprzedaży. Aby osiągnąć sukces w sprzedaży:

  1. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj (wymaga cierpliwości i samodyscypliny).
  2. Nie przerywaj klientowi, nawet jeżeli uważasz, że klient się myli lub ciebie w jakiś sposób obraża/deprecjonuje. W sprzedaży to klient ma być najważniejszy.
  3. Przedstaw ofertę, a potem poproś o jej ocenę.
  4. Sprowokuj wysłuchanie wszystkich „nie” na temat danej oferty. Kiedy klient sam powie ci, co mu się nie podoba, będziesz wiedział jakich argumentów użyć, by przekonać klienta.
  5. Nie staraj się ich pouczać i/lub nauczać klientów. Bazuj na potrzebach klientów, a nie na brakach w ich wiedzy na temat przedmiotu sprzedaży.
  6. Nie naciskaj i nie mów: to błąd i złe rozwiązanie; zamiast tego stosuj formułę: jeżeli… – to…
  7. Pozwól na zachowania twarzy klientowi, jeśli nie dojdzie do zakupu.
  8. Stwórz sobie listę 4 pytań, które pozwolą ci dotrzeć do najgłębszej potrzeby klienta, przed rozpoczęciem prezentacji oferty.

Niestety, praktyczne stosowanie wymienionych zasad nie idzie mi na razie zbyt dobrze, ale liczę, że z czasem wszystkiego się nauczę.

Napisz komentarz